Rehabilitacja

Rehabilitacja, a zarazem terapia ruchem jest optymalnym rodzajem terapii zmierzającej do wszechstronnego usprawniania mieszkańców.

Celem prowadzonych zajęć rehabilitacyjnych jest:

  • usprawnianie mieszkańców w zakresie ich potrzeb;
  • utrzymywanie sprawności mieszkańców;
  • rozwijanie cech motorycznych.

Placówka dysponuje szerokim zapleczem rehabilitacyjno – sportowym. W kondygnacji podziemnej budynku mieści się sala ćwiczeń zaopatrzona w uniwersalny sprzęt rehabilitacyjny (w tym system UGUL), gabinet hydroterapii i masażu, siłownię oraz salę przeznaczoną do ćwiczeń gimnastycznych. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z usług rehabilitacyjnych świadczonych przez fizjoterapeutę codziennie od godziny 7:00 do 15:00.

Mieszkańcy korzystają z drabinek gimnastycznych, atlasu do ćwiczeń siłowych, rowerków, rotorów, piłek gimnastycznych, bieżni, wioślarza, stołu do tenisa stołowego oraz worków treningowych. Należy podkreślić, że treningi siłowe poprzedzone są wcześniej ustalonym przez fizjoterapeutę indywidualnym planem ćwiczeń dla każdego mieszkańca.

Zajęcia prowadzone są grupowo oraz indywidualnie. Te ostatnie wykonywane są na zlecenie lekarza i uwzględniają ćwiczenia w uniwersalnym gabinecie usprawniania leczniczego, do którego nie wszyscy wymagający usprawniania mają dostęp, ze względu na brak windy. W większości przypadków prowadzona jest wtedy rehabilitacja przyłóżkowa. W miarę fizycznych możliwości terapeuta przynosi niezbędny sprzęt rehabilitacyjny (lampa na podczerwień, masażer elektryczny i ręczny, wodny masażer stóp, przyrządy do ćwiczeń manualnych ręki, laseczki, piłki gniotki, wałki, kliny, taśmy teraband, maty masujące). Jest to jedyna możliwość uruchomienia osób chorych, niesprawnych, które mają problemy z poruszaniem, przemieszczaniem się i czynnościami dnia codziennego. W ramach kinezyterapii wykonywane są ćwiczenia: oddechowe, bierne, czynne, poizometryvcznej relaksacji mięśni, zwiększające zakres ruchu oraz siłę mięśniową w obrębie kończyn ii tułowia. W ramach ćwiczeń ogólnousprawniających, z myślą o osobach starszych, codziennie przed obiadem wykonywana jest gimnastyka. Ćwiczenia te są dostosowane do możliwości podopiecznych.

Mieszkańcy o większej sprawności fizycznej korzystają z masażu wodnego, relaksacyjnego, w tym kąpieli perełkowej całego ciała oraz zabiegów masażu klasycznego i wibracyjnego.

Mieszkańcy placówki mogą dodatkowo stymulować swój rozwój fizyczny biorąc udział w różnych dziedzinach sportu takich jak: tenis stołowy, unihokej, koszykówka, boks, siatkówka, fitness, kręgle, piłka nożna. Gry drużynowe pozwalają spożytkować energię domowników, przy czym uczą współdziałania. Jest to forma spędzania czasu, która daje możliwość kształtowania pozytywnych kontaktów z innymi. Poprzez sport mieszkańcy uczą się zachowań społecznych. Ta metoda aktywności oparta jest na jasnych zasadach i regułach postępowania.

Warto również dodać, że podopieczni uczestniczą także w różnego typu zawodach, turniejach organizowanych poza placówką. W ubiegłym roku mieszkańcy brali udział w: Halowym Turnieju Unihokeja w Gdańsku, Rozgrywkach Tenisa Ziemnego w Rudnie, Biegu Terenowym w Ryjewie, Turnieju Piłkarzyków Stołowych „Football Cup”, XII Piłkarskim Turnieju Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Gdyni, Turnieju Sportowym „Fair Play” w Tczewie. Z wyjazdów tych mieszkańcy przywożą dyplomy, medale, nagrody rzeczowe, ale przede wszystkim samospełnienie i wiarę we własne możliwości. Wyjazdy na zawody sprzyjają dodatkowo zwiedzaniu odwiedzanych miejscowości oraz poznawaniu wielu osób, nawiązywaniu kontaktów społecznych.