Usługi bytowe

Mieszkańcy zamieszkują 11 wspólnot mieszkaniowych, które są heterogeniczne pod względem wieku, jednostki chorobowej oraz zainteresowań.

Na wspólnocie mieszkaniowej przebywa od czterech do dwudziestu mieszkańców , w zależności od stopnia niepełnosprawności. W skład wspólnoty wchodzą następujące pomieszczenia: pokoje mieszkalne, łazienka, wc, jadalnia ( w ciągu dnia spełnia rolę pokoju dziennego). W jadalni znajduje się aneks kuchenny, w którym mieszkańcy przygotowują posiłki przy pomocy personelu.
Wspólnota funkcjonuje w systemie „rodzinkowym”. We wszystkich wspólnotach mieszkaniowych zamieszkuje łącznie 126 mieszkańców.

Mieszkańcy zamieszkują w pokojach wyposażonych w tapczany, szafy, krzesła lub taborety, sprzęt TV, stoliki. W jadalni- pokoju dziennym znajdują się meble kuchenne, zlewozmywak, stół, ławy, krzesła, fotele, sprzęt RTV oraz AGD.

Liczba łazienek zapewnia możliwość korzystania przez nie więcej niż 4.35 osoby, a w przypadku toalet nie więcej niż 3.38 osoby, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

Łazienki i toalety są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wyposażone są: w wanny, prysznice, zasłonki prysznicowe, poręcze ścienne, maty antypoślizgowe, lustra, dozowniki do mydła, pojemniki na ręczniki papierowe, półki. Ponadto, znajduje się podnośnik oraz wanna przenośna z poręczami dla osób niepełnosprawnych fizycznie.

W budynku znajdują się pomieszczenia administarycjne, dyżurki personelu, gabinet zabiegowy, portiernia, kuchnia główna, jadalnia główna, palarnie świetlica, sala gimnastyczna, gabinet hydromasażu, pracownia główna terapii zajęciowej, pracownia rękodzieła , pracownia rzemieślnicza, kaplica.

b) tzw.,, Biały Domek” ( wspólnota 12)- zlokalizowany obok budynku głównego. W budynku znajdują się 3 pokoje dwuosobowe, 1 pokój trzyosobowy łazienka, wc, kuchnia.

Wyżywienie

Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej placówka zapewnia w zakresie wyżywienia:

  • trzy posiłki dziennie;
  • wybór zestawu posiłków (mieszkańcy składają swoje propozycje zestawu posiłkowego, które analizowane są na comiesięcznych spotkaniach Rady Mieszkańców i przekazywane pracownikowi administracyjnemu);
  • mieszkańcy mają możliwość zapoznania się z tygodniowym jadłospisem wywieszonym na tablicy w stołówce;
  • istnieje możliwość otrzymania posiłku dodatkowego;
  • możliwość skorzystania z posiłku dietetycznego zgodnie ze wskazaniem lekarza (dieta cukrzycowa, wątrobowa niskotłuszczowa, żołądkowa);
  • podstawowe produkty żywnościowe (nabiał, wędlina, owoce i warzywa) są dostępne całodobowo (produkty żywnościowe przechowywane są w lodówkach znajdujących się w jadalniach poszczególnych wspólnot, dyżurkach całodobowych, w kuchni ogólnej do godziny 19.00). Napoje (herbata) dostępne są całodobowo w termosach umieszczonych w w/w pomieszczeniach. W okresie letnim mieszkańcy mają zapewnioną wodę mineralną.
    mieszkańcy mają możliwość spożywania posiłków w postaci rozdrobnionej- papki;
  • podstawowe produkty żywnościowe (nabiał, wędlina, owoce , warzywa) są dostępne całodobowo (produkty żywnościowe przechowywane są w lodówkach znajdujących się w jadalniach poszczególnych wspólnot, dyżurkach całodobowych, w kuchni ogólnej do godziny 19.00). Napoje (herbata) dostępne są całodobowo w termosach umieszczonych w/w pomieszczeniach. W okresie letnim mieszkańcy maja zapewniona wodę mineralną;
  • mieszkańcy mają możliwość spożywania posiłków w stołówce ogólnej, w jadalniach oraz w pokojach mieszkalnych;
  • dla każdego z posiłków czas wydawania wynosi dwie godziny: śniadanie: 8.00-10.00, obiad: 13.00-15.00, kolacja: 18.00-20.00.

Ponadto, mieszkańcy mają możliwość skorzystania z posiłku niezależnie od planu dnia.

Mieszkańcy niezdolni do samoobsługi są karmieni.

Odzież, obuwie

Mieszkańcom domu nie posiadającym własnej odzieży i obuwia oraz możliwości ich zakupienia z własnych środków zapewnia się odzież i obuwie odpowiedniego rozmiaru dostosowane do jego potrzeb, pory roku, utrzymane w czystości i wymianie w razie potrzeby w tym:

  • odzież całodzienną – co najmniej dwa zestawy;
  • odzież zewnętrzną (płaszcze, kurtki, czapki, rękawiczki) – co najmniej jeden zestaw;
  • bieliznę dzienną – co najmniej cztery komplety;
  • bieliznę nocną – co najmniej dwa komplety;
  • obuwie dostosowane do pory roku oraz pantofle domowe.

Mieszkańcy mają prawo do zakupienia i posiadania własnej odzieży i obuwia.

Mieszkańcy mają prawo do wyboru odzieży niezależnie od tego, czy zakupują ją sami czy zapewnia im ją DPS.

Mieszkańcy przechowują swoją odzież w szafach w pokojach. Ponadto, mają dostęp do odzieży ogólnej, znajdującej się w szafach na wspólnotach i grupach.

Utrzymanie czystości

Mieszkańcy mają zapewnione osobiste środki czystości, przybory toaletowe i inne przedmioty niezbędne do higieny osobistej:

  • mydło, szczoteczka i pasta do zębów, szampon do włosów, płyn do kąpieli, papier toaletowy, ręczniki jednorazowe, przybory do mycia ;
  • mieszkańcy mają prawo do zakupienia i posiadania własnych przyborów do golenia, mają możliwość skorzystania z usług fryzjerskich (jeden raz w miesiącu) i golenia ( trzy razy w tygodniu) w placówce oraz w zakładach fryzjerskich;
  • mieszkańcy posiadają co najmniej dwa ręczniki, zmieniane dwa razy w tygodniu;
  • mieszkańcy mają zapewnioną pościel, zmienianą w miarę potrzeby nie rzadziej niż co dwa tygodnie;
  • mieszkańcy mają zapewnione środki piorące i zmiękczające służące do utrzymania odzieży w czystości.

Pomieszczenia mieszkalne domu są sprzątane codziennie przez mieszkańców przy pomocy personelu .